عهد شهادت

از میان مؤمنان مردانى ‏اند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند برخى از آنان به شهادت رسیدند و برخى از آنها در [همین] انتظارند و [هرگز عقیده خود را] تبدیل نکردند

عهد شهادت

از میان مؤمنان مردانى ‏اند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند برخى از آنان به شهادت رسیدند و برخى از آنها در [همین] انتظارند و [هرگز عقیده خود را] تبدیل نکردند

عهد شهادت
نویسندگان

۳ مطلب در آذر ۱۳۹۶ ثبت شده است

یکی از صالحین وارد مصر شد و آهنگری را ملاقات کرد که با دست خود آهن سرخ شده را از کوره بیرون می آورد و حرارت آهن به او صدمه نمی رساند . فهمید که باید این مرد از اوتاد باشد . پیش آمد سلام کرد و گفت : ای بنده خدا ! به حق آن کسی که به تو این کرامت را داده است در حق من دعایی بنما . آهنگر گفت : درباره من به خطا گمان کردی . آنگونه که تو فکر می کنی من نیستم و خود را از صالحین نمی دانم . این کرامت هم که می بینی ماجرایی دارد . 

روزی در همین دکان مشغول کار بودم که زنی صاحب جمال که مانندش را ندیده بودم بر من وارد شد و از فقر و پریشانی خود شکایت نمود و حاجتی داشت . من گفتم : اگر مراد مرا می دهی حاجتت را برآورده سازم . گفت : ای مرد از خدا بترس من اهل این عمل نیستم .

گفتم : پس من هم حاجت تو را برآورده نمی کنم . آن زن با حال پریشانی رفت . بعد از چندی برگشت و گفت : ضرورت مرا به اینجا کشانده تا تو را اجابت کنم . در آن حال آن زن را برداشته و به خانه رفتم و درب خانه را قفل کردم . زن گفت : چرا درب خانه را قفل کردی ؟ گفتم : ترسیدم مردم از حالم با خبر شوند . گفت : چرا از خدا نمی ترسی ؟ گفتم : خدا غفور و مهربان است . 

چون نزدیکش رفتم دیدمش چون شاخه ریحان که از باد تند مضطرب شود  در اضطراب افتاد و سیلاب اشک از چشمش جاری شد . گفتم : چه شده است ؟ گفت : از خدای خود می ترسم که حاضر و ناظر بر ماست . گفت : ای مرد اگر دست از من بر داری ضمانت می کنم که خدا آتش دنیا . آخرت را بر تو حرام کند . 

کلام آن زن در من اثر کرد و دست از مقصود خویش کشیدم . و گفتم : ای زن برو به سلامت که تو را از ترس خدا رها کردم . آن زن خوشحال و مسرور به خانه اش برگشت . آن شب در خواب دیدم مخدره ای  که تاجی از یاقوت به سر داشت به من فرمود : خدا جزای خیرت دهد . گفتم : شما کیستید ؟ فرمود : مادر آن زنی که  نزد تو آمد و او را از ترس خدا ترک کردی . خدا تو را به آتش دنیا و آخرت نسوزاند .  گفتم : آن زن از کدام فامیل بود ؟ گفت : از نسل رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم . پس حمد خدا را به جا آوردم و از آن روز آتش به من ضرری نمی رساند .

لمن خاف مقام ربه جنتان 

برای کسی که از مقام خدا بترسد دو بهشت است 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ آذر ۹۶ ، ۲۰:۲۰
شاهد
يكشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۶، ۰۷:۲۷ ب.ظ

سلام بر ما و همه بنده های صالح خدا


امیر المومنین علیه السلام : افتتاح الصلاه الوضوء ، تحریمها التکبیر ، و تحلیلها التسلیم 

شروع نماز با وضو و داخل شدن از نماز و ممنوع شدن کارهایی که نماز را باطل می کند تکبیر و خارج شدن و حلال شدن مبطلات نماز با سلام است . 

سلام نماز شامل سه جمله می باشد که فقط یکی از آن ها واجب است . به این ترتیب که :

بعد از پایان تشهد مستحب است به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم سلام کرده و بگوییم : السلام علیک ایها النبی رحمة الله و برکاته . (( همچنین می توانیم به سایر انبیا نیز سلام بدهیم و بگوییم السلام علی انبیاء الله و رسله ))

سپس نوبت به سلام واجب می رسد که یکی از این دو ذکر است :

السلام علینا و علی عباد الله الصالحین 

یا 

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته 

از هر کدام از این دو سلام شروع کنیم همان سلام واجب محسوب می شود و سلام دیگری مستحب می شود . 

مستحب است هنگام سلام دادن روی ران چپ به صورت تورک بنشینیم 


در نماز فرادی مستحب است نماز گزار رو به سوی قبله سلام دهد و سه بار الله اکبر بگوید .

در نماز جماعت امام جماعت صورت را به طرف چپ و راست برگرداند و نماز گزاران هم به همین صورت عمل کنند . 

معنای السلام علیکم و رحمة الله و برکاته چیست ؟ 

السلام علیکم یعنی سلام بر شما ای تمامی پیامبران و فرشتگان ، امامان و تمامی مسلمانان از جن و انس . و در نماز جماعت امام جماعت به غیر از افراد مذکور تمام نمازگزاران را قصد می کند و مامومین نیز امام جماعت را قصد می کنند و جواب می دهند . 

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آذر ۹۶ ، ۱۹:۲۷
شاهد
شنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۴۶ ب.ظ

سه چیز موجب هلاکت می شود

 

امام باقر علیه السلام : 

سه چیز موجب هلاکت انسان است ؛ ثلاث موبقات :

الاول : شح مطاع یعنی بخلی که اطاعت شود . یه وقت آدم بخیله دلش نمی خواهد مثلا وجوهات بدهد اما مخالفت می کنه با این بخلش و خودش رو ملزم به پرداخت می کنه اما گاهی اوقات اطاعت می کنه این هلاکت می اورد . 

یک تاجری بود به شاگردش گفت کلید رو بگیر درب صندوق رو باز کن دست من هم ببند برو سه میلیون وجوهات بده به آیت الله خوانساری , این بخیله اما سعادتمند میشه چون اطاعت نمی کنه از بخلش . 

البته بهترش اینه که به جایی برسه که اذا احسنوا استبشروا ؛ چون در آن روایت امام رضا علیه السلام فرمودند : بهترین آدم ها یه ویژگی شون اینه که وقتی کار خوبی می کنند خوشحال می شوند . میره خمس بده عبوس نمیشه ، خوشحال ترم هست همچین قبراق و سرحال از دفتر مرجع بر گشته می گه وجوهاتم رو دادم دست مرجعم را هم بوسیدم الان هم خیلی خوشحالم  . 

موفق به نماز شب شده در روز خوشحال و شکر گزاره . جهاز عروس داده خوشحاله که خدا بهش فرصت داد تا زنده هست یه کار خیری بکنه .... اما بعضی می خوان کار خیر کنن سنگین اند هی امروز و فردا می کنند . بعضی ها شش ماه وجوهات رو به تاخیر میندازن . 

الثانی : هوی متبع ؛ دلش میخواد به نا محرم نگاه کنه اما اطاعت نمی کنه .... این خوبه اما اگر اطاعت کرد هلاک میشه ....

من جوون بودم رفته بودم جایی برای تبلیغ . یه پیر مردی با من شوخی می کرد می گفت این که شما می گید به نا محرم نباید نگاه کرد خب نمی شه ....من اول فکر کردم داره شوخی می کنه اما یه روز در تهران با هم ببودیم دیدم وقتی مدرسه دختروونه تعطیل شد قشنگ نگاه می کنه و داشت اصلا می افتاد . این جوری آدم هلاک میشه . 

الثالث : اعجاب المرء بنفسه 

انسان به خودش بباله که من روشنفکر هستم  

از بیانات مرحوم آیت الله  احمد مجتهدی رحمة الله علیه 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ آذر ۹۶ ، ۲۳:۴۶
شاهد